Burčákové slavnosti 2016 jsou od včerejších pěti hodin odpoledne oficiálně zahájené.

Jako prvním včera patřilo pódium hercům z Divadelního souboru Dlaně Pavučina. Diváky bavili hrou O Cechu trpělivých panen. „Je to pověst o tom, jak vznikla paličkovaná krajka,“ představili hru členové souboru.

Pak už pódium na Dukelském náměstí patřilo Horenské radě. Starostka Hana Potměšilová předala vládu Perkmistrovi v podání Zdeňka Sedláčka. Horenská rada se s Burčákovou policií i družinou rytířů a sličných dam vydala poklonit kvasince vinné na nádvoří domu U Synků, zazpívali u ní i Burčákovou hymnu a mohlo se vyrazit na otvírání mázhausů.

Glejt nalévat burčák získalo všech 15 mázhausů v průjezdech domů na náměstí. Tresty za nevyhovující burčák se však majitelům naléváren nevyhnuly. Museli zpívat, tančit nebo dostali výprask šavlí.

Večer ukončila působivá ohňová show v podání SHŠ Dubia Fortuna a koncert Lenky Dusilové a Baromantiky.

A co dnes?

Běžte vyzkoušet burčák do některého z 15 mázhausů, projděte se mezi stánky řemeslného jarmarku a zastavte se i u hlavního pódia. Během dne tam na vás čeká středověká a renesanční hudba Bakchus, ukázka historických tanců, zasedání Burčákové unie, jarmareční kapela Švejk band, valašský folkrock Fojti, Junior band z Pohořelic a na sklonku dne Jaroslav Uhlíř s kapelou a slovenští No Name.

Ve 13.45 hodin projde náměstím historický průvod a nezapomeňte se zastavit na nádvoří domu U Synků nebo pod Šapitó pod starou poštou. Tam si přijdou na své hlavně děti.

FOTOGALERIE

PODROBNÝ PROGRAM

(Text a foto: Jana Rozková)

Akci pořádá

Město Hustopeče

 

Hlavní partneři

Plody slunce small

 

Stary vrch small

 

agrotec-group small

 

VF small

 

fia small

 

Frauenthal small