Dvojnásobný držitel ceny Anděl za album roku, písničkář, interpret takzvané world music. Tomáš Kočko s orchestrem míří do Hustopečí. Zahraje na Burčákových slavnostech. V pátek 2. října od půl deváté večer se na něj posluchači mohou těšit na hlavním pódiu na Dukelském náměstí. Tomáš Kočko se představuje.

Mohl byste představit svou kapelu? Jaký žánr hrajete?

Naše kapela hraje muziku, která je inspirována tradiční moravskou hudbou. Pocházím ze severu Moravy, zpod Beskyd. Čerpám ze severomoravské tradice, z legend o zbojníkovi Ondrášovi, z pověstí, kterých máme v Beskydech přehršel. Ale moje žena je z Vrbice, z jižní Moravy, z Hanáckého Slovácka, takže naše předposlední deska se jmenuje Cestou na jih a jsou v ní písničky, které prochází jedním etno regionem za druhým až sem na Hanácké Slovácko.

Býváte označováni za interprety takzvané world music. Co to znamená?

Tak se tomu říká ve světě. Je to lidová hudba, která se nebrání vlivům jiných etnik ani moderní hudby. Posluchači od nás mohou slyšet třeba také rock nebo folk. Máme i spoustu písniček, které se tváří jako lidové, ale jsou autorské. I ty návštěvníci Burčákových slavností uslyší.

Jak jste se k tomuto hudebnímu žánru dostal?

Nikdy jsem jako malý folklór nedělal. Jediný styk s tradicí byla moje maminka, která mě učila písničky zpod hoří. Jako malý jsem pouze chodil do lidušky na housličky. Spojnicí s folklórem se pro mě stal básník Ladislav Nezdařil. Valašský básník, který své verše psal ve valašském nářečí. S jeho sbírkou Horní chlapci jsem se setkal ve druháku na výšce a najednou se mi otevřel takový zasutý svět. Poznal jsem, že někam patřím, že odněkud jsem, že se mi stýská po rodné hroudě. Báseň po básni jsem začal zhudebňovat. A od toho se vlastně odpíchlo celé moje nynější hraní. Za každou písní, kterou dnes posluchači mohou slyšet, je odkaz Ladislava Nezdařila. On spojil ve své poezii tradici s moderním básnictvím. To mi přišlo geniální. A tak podobně dělám svou muziku.

A máte úspěch. Co považujete za ten největší?

Naše deska Poplor získala cenu Anděl za album roku. A bodovala i v evropské World Music Charts TOP 20, což je žebříček desek, který se každý týden aktualizuje. Co týden se pořadí hýbe a my jsme byli asi měsíc na 13. místě z celé Evropy. Díky desce Poplor se o nás začalo vědět i v zahraničí a podívali jsme se na spoustu zajímavých festivalů za hranicemi naší země.

Kam například?

Dvakrát jsme se podívali do Ruska. Koncertovali jsme v Irsku, v Dánsku, ve Francii, často jezdíme do Maďarska, do Polska. Samozřejmě Slovensko. I Estonsko.

Na začátku října Tomáši Kočkovi s orchestrem do seznamu koncertních míst přibydou i Hustopeče. Nenechte si ho ujít. Na Burčákových slavnostech v pátek 2. října 2015.

-jal- , Foto: archiv Tomáše Kočka (http://www.kocko.cz/index.php?intro=ok)

 

 

Akci pořádá

Město Hustopeče

 

Hlavní partneři

Plody slunce small

 

Stary vrch small

 

agrotec-group small

 

VF small

 

fia small

 

Frauenthal small