Letošní Burčákové slavnosti právě vrcholí. Už ráno se Dukelské náměstí proměnilo ve středověké tržiště. Ke korzování mezi stánky vyhrávala renesanční hudba a tančily se tance z doby gotické. Na hlavním pódiu vystoupily i děti z mateřských škol s folklórním pásmem, Hustopečská chasa nebo folklórní soubor Bučník ze slovenské Habovky.

V jedenáct hodin dopoledne zasedala valná hromada Burčákové unie. Přijala mezi sebe dvě nové obce – Velké Pavlovice a Dolní Věstonice. Burčáková unie tak čítá už 62 členů a více než 500 tisíc obyvatel. Rozkládá se na území šesti států a tří kontinentů.

Udělovaly se i čestné tituly. Jiří Teplý byl pasován na blanického rytíře a získal titul Otec zakladatel Burčákové unie. Jiří Merlíček se teď zase může honosit titulem Otec zakladatel Burčákových slavností.

Davy návštěvníků si také nenechaly ujít historický průvod městem. Šli v něm středověké dámy, pážata, rytíři, představitelé cechů, Burčákové unie i početný zvěřinec, včetně velblouda společně s delegací z dalekých krajů, kterou poté oficiálně přijala Horenská rada a povolila jí pobývat na území Burčákové unie.

Odpoledne pokračuje vystoupením Jožky Šmukaře s cimbálovou muzikou a dětskými pěveckými nadějemi regionu.

Veselo je také na parkovišti pod starou poštou. Pod šapitó baví děti divadelní představní i kouzelník. K dispozici jim je také historický kolotoč a vyzkoušet si mohou i střelbu z luku.

Na nádvoří domu U Synků je zase možné zhlédnout vystoupení rytířů nebo žongléra.

Burčákové slavnosti budou pokračovat koncertem Martina Chodúra nebo kapely Mňága a Žďorp. Otevřeno je také všech 14 mázhausů.

Výše číš!

FOTOGALERIE

(Text a foto: Jana Rozková) 

Akci pořádá

Město Hustopeče

 

Hlavní partneři

Plody slunce small

 

Stary vrch small

 

agrotec-group small

 

VF small

 

fia small

 

Frauenthal small